Sobota, 20 kwietnia 2024

Przyczyny nadpotliwości

11 maja 2020

 

 

Pot pozwala naszej skórze zachować wszystkie jej funkcje, takie jak: utrzymywanie organizmowi niezbędnej równowagi, zapewnienie termoregulacji oraz usuwanie toksyn. Organizm przeciętnie produkuje kilkaset mililitrów potu na dobę. Co jednak, jeśli produkujemy go nadmiernie dużo? Możemy mieć wówczas podejrzenie, że cierpimy na nadpotliwość. To wstydliwy kłopot, dotyczący nie tylko mężczyzn. Jest źródłem kompleksów i niezwykle utrudnia kontakty zawodowe i towarzyskie. Jakie są przyczyny nadpotliwości i jak z nią walczyć?

 

 

Co to takiego?

Pocenie się jest zupełnie normalną funkcją fizjologiczną organizmu, kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, gdy jesteśmy zdenerwowani, przestraszeni, zaniepokojeni, zestresowani czy uprawiamy sport. Jednakże, kiedy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, mamy do czynienia z  nadpotliwością. Przyczyną nadpotliwości mogą być choroby ogólnoustrojowe takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica, czy choroby nerek. Nadpotliwość ma również podłoże emocjonalne.

Nadmierna potliwość

Jakie partie ciała są przede wszystkim narażone na nadpotliwość? Problem dotyczy głównie stóp, dłoni i okolic pach. Powodem tego jest duża koncentracja gruczołów potowych w tych okolicach. Nadpotliwość może dotyczyć również całego ciała – wtedy mamy do czynienia z tzw. nadpotliwością uogólnioną. Plamy potu widoczne na koszuli mogą stanowić powód do wstydu, zakłopotania, czy frustracji – zwłaszcza podczas ważnych wystąpień, czy choćby podczas ceremonii ślubnej. Często takie plamy są postrzegane jako element nadchodzącej porażki. Nadmierne pocenie się może występować również w nocy, w postaci tzw. nocnych potów, jednak ten problem stanowi odrębne zagadnienie medyczne.

Higiena

Osoby cierpiące na nadpotliwość mimo rygorystycznych zasad higieny, w dalszym ciągu mają wrażenie, że nie mogą skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Można spróbować stosować kąpiele przy użyciu naturalnych składników – dębu, szałwii, rumianku, a także używanie zwykłych dezodorantów, czy antyperspirantów. Zmniejsza to namnażanie bakterii na skórze i tym samym ogranicza przykry zapach towarzyszący poceniu się. Osoby, które nadmiernie się pocą, powinni zrezygnować z pikantnych przysmaków i ograniczyć spożywanie alkoholu.