Czwartek, 21 listopada 2024

Przyczyny bruksizmu

8 maja 2020



Bruksizm jest dolegliwością, która jest coraz częściej diagnozowana w dzisiejszych czasach. Statystyki pokazują, iż w Europie na to schorzenie może cierpieć od 11-21 % ludności i częściej spotykana jest u kobiet, przede wszystkim młodych. Dolegliwość ma swoją genezę na różnych płaszczyznach. Jakie są zatem przyczyny i czynniki ryzyka jej powstawania?

Mechanizm działania

Zgrzytanie zębami powstaje w skutek szukania prawidłowej pozycji szczęki w stanie relaksu podczas snu. Źle ułożona szczęka próbuje w ten sposób znaleźć odpowiednią pozycję przez co zęby ocierają się o siebie i zgrzytają.

Konsekwencją zgrzytania nie są tylko starte, czy nawet połamane zęby. Powikłaniami zdrowotnymi bruksizmu są także przeciążenia mięśni, bóle głowy, szyi, barków, pleców, migreny, dzwonienie w uszach itp.

Czynniki ryzyka

Jak wynika z badań osoby żyjące samotnie częściej chorują na bruksizm i to dwa razy częściej niż osoby żyjące w związkach! Posiadając partnera mamy również większe szanse, by bruksizm został odpowiednio wcześnie wykryty i odpowiednio leczony. Zazwyczaj druga osoba informuje nas o tym, że zgrzytami zębami w nocy.

Pasożyty – czy na pewno?

Mówiąc lekarzu o zgrzytaniu zębami możemy spodziewać się skierowania na badanie kału. Dlaczego? Zgrzytanie zębami to zazwyczaj pierwszy objaw owsicy, czyli posiadania pasożytów w jelitach. Przy dolegliwości zgrzytania zębami warto więc na początku wykluczyć ta chorobę.

Choroba psychosomatyczna

Zgrzytanie zębami uważane jest za chorobę na tle psychicznym. Często bowiem przyczynami pojawienia się bruksizmu jest nadmierny stres, brak umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zaburzenia lękowe, tj. fobie, natręctwa, czy nerwice.

Inne przyczyny

Do innych przyczyn bruksizmu zalicza się m. in. Skłonności genetyczne, a także wady dot. zgryzu, ubytki w zębach, złe wypełnienie zębów, nieodpowiednie dopasowanie mostów, czy protez, a także długotrwałe żucie gumy lub żucie jedną stroną żuchwy. Dolegliwość ta pojawia się także u osób posiadających zmiany chorobowe, np. w reumatyzmie.

Potrzebujesz wykonać biopsję w Kielcach? Sprawdź ► http://www.usg-kielce.pl/biopsja.html

http://www.usg-kielce.pl/biopsja.html