Czwartek, 21 listopada 2024
Pocenie się jest naturalnym procesem obrony naszego organizmu przed przegrzaniem. Lecz czasem produkcja potu bywa nad wyraz patologiczna i przyjmuje formę hiperhydrozy. Zdecydowanie utrudnia to funkcjonowanie w społeczeństwie. Choroba ta spotyka 2-3% populacji – większość, z tych osób to mężczyźni, aczkolwiek problem ten dotyka obie płcie w równym stopniu, upośledzając codzienna aktywność i jakość życia. Dużym powodzeniem u pacjentów cieszy się leczenie z użyciem toksyny botulinowej czyli tzw. Botoxu polegające na serii iniekcji na obszarze dotkniętym zbyt obfitą potliwością.
Pierwsze objawy zaczynają się we wczesnym dzieciństwie lub podczas okresu dojrzewania – nasilają się w okresie 20-30 roku życia. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub też mogą wywoływać ją takie czynniki jak stres, silne emocje, a także pikantne przyprawy albo używki typu alkohol, czy papierosy. Skuteczną i niezwykle powszechnie stosowaną bronią do walki z nadpotliwością jest terapia Botoxem. Polega ona na obstrzykiwaniu toksyna botulinową miejsc dotkniętych hiperhydrozy. Blokują się wówczas nerwy zaopatrujące gruczołu potowe, co zapobiega wydzielaniu się potu na okres 6 miesięcy. Zabieg ten nie leczy objawów nadpotliwości, a jedynie jej objawy.
W przeważającej większości przypadków zabiegi wykonuje się na dłoniach, stopach, a także pach oraz czoła. Na wszystkich obszarach dotkniętych nadmiernie obfitym wydzielaniem się potu schemat operacji jest taki sam. Na samym początku pacjent przechodzi tzw. test Minora polegający na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Powierzchnia skóry, która dotknięta jest nadpotliwością wyraźnie ciemnieje, przygotowując tym samym pole do działania lekarza. W dniu zabiegu pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Skórę dzieli się na równe kwadraty, w których umieszcza się środek pod skórą przy użyciu bardzo cienkich igieł. Terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A polega na podaniu jej śródskórnie do każdego kwadratu – cały zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny.