Czwartek, 21 listopada 2024
Problem widocznych i pękających naczynek zaczyna się od ich kruchości i łamliwości. Pojawiają się szczególnie na twarzy, czy nogach. Łatwo je jednak wzmocnić. Jest kilka sposób, np. suplementacja, czy zmiana diety.
Ekstrakt z tej rośliny jest powszechnie używany do wyrobu kosmetyków do skóry naczynkowej oraz w leczeniu żylaków. Dzięki hamowaniu szkodliwego działania enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy wzmacnia naczynia krwionośne, przez co zapobiega ich pękaniu.
Escyna, bo tak nazywa się wyciąg z nasion tej rośliny, redukuje także stany zapalne, zwiększa elastyczność naczyń oraz działa przeciwzakrzepowo.
Witamina ta również pomoże nam w walce z pękającymi naczynkami. Przeciwdziała ona krwotokom, gdyż jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Jej suplementacja powinna przebiegać pod okiem lekarza. Można ją znaleźć w produktach spożywczych, tj. brokuły, szpinak, awokado, kapusta, sałata, brzoskwinia, wątroba, tran, czy olej sojowy.
Witamina C chroni układ krwionośny, przeciwdziała infekcjom, skutecznie wspiera małe naczynia krwionośne. Witamina ta ma również wpływ na syntezę kolagenu, który odpowiada za sprężystość tkanek w ludzkim organizmie.
Najwięcej witaminy C znajdzie my w: czarnej porzeczce, liściach pietruszki, czerwonej papryce, warzywach kapustnych, aceroli, dzikiej róży, truskawkach, owocach cytrusowych, kapuście kiszonej i innych produktach kiszonych.
Występuje często z witaminą C w suplementach diety. Odpowiedzialna jest za uszczelnianie żył, zapobieganie ich pękaniu i powstawaniu obrzęków. Rutyna wzmacnia i przedłuża działanie witaminy C. Występuje też naturalnie w produktach spożywczych: w kaszach gryczanych, szczawiu, dziurawcu, kwiatach z czarnego bzu oraz mięcie.
Od stuleci jako skuteczny środek przeciw wielu dolegliwościom. Współczesna medycyna doceniła zwłaszcza jego działanie przeciwkrwotoczne. Zawiera wiele cennych substancji, m.in. flawonoidy i saponiny, które uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają kruchość najmniejszych żyłek, regulują krążenie podskórne, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Diosmina i hesperydyna stosowana jest w wielu maściach na żylaki nóg. Substancje te wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają obrzękom, działają przeciwzapalnie. Można je znaleźć w owocach cytrusowych oraz w liściach mięty pieprzowej.
Miłorząb japoński z kolei poprawia mikrokrążenie, zmniejsza napięcie ścian naczynek, działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Znajduje zastosowanie w maściach na bóle nóg i skurcze.
Arnika ma podobne działanie do pozostałych. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Łagodzi ból chorych miejsc, przyspiesza wchłanianie się siniaków oraz krwiaków. Najczęściej stosowany jest napar z kwiatów arniki, należy jednak pamiętać, że roślina ta może uczulać.