Czwartek, 21 listopada 2024

Skleroterapia pod katem zamykania naczynek

26 maja 2020



Skleroterapia jest jedną z nieoperacyjnych metod leczenia żylaków i naczynek krwionośnych nóg. Zabieg przeprowadzany jest w gabinetach kosmetycznych  przez doświadczonego kosmetologa, bo przeprowadzeniu wstępnego wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań.

Opis zabiegu

Skleroterapia polega na nastrzykiwaniu żył środkiem, który podrażnia ściany wewnętrzne naczynia krwionośnego i aktywuje procesy zapalne. Takie działanie przyczynia się do powstania zwłóknień i trwałego zarośnięcia się żyły. Miejsca poddane zabiegowi uciska się, by zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Czas gojenia się miejsc po zabiegu i żył jest bardzo indywidulany. W zależności od stanu żył i naczynek może wynosić od czterech tygodni nawet do 4 – 6 miesięcy w przypadku dużych żył.

Skleroterapia może być wykonywana dwoma technikami: podawany lek może mieć formę „pianki” lub roztworu. Tak zwana „pianka” to nic innego jak spieniony środek leczniczy. Ta postać leku szybciej wchłania się ściany naczyń, dlatego też można stosować ją w sytuacji, gdy pacjent posiada większe żylaki nóg. Zabieg z lekiem podanym w postaci roztworu sprawdzą się w przypadku drobnych żyłek. Środek jest podawany przy pomocy cienkich igieł insulinowych.

Przebieg

Lekarz na początku zabiegu zaznacza miejsca, gdzie będę wkuwane igły. Kolejno w te miejsca wstrzykiwany jest substancja, która zamyka ściany naczyń. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wstrzyknięć środka farmakologicznego. Wstrzykiwanie jest bardzo precyzyjne, gdyż lekarz wykonujący zabieg posiada okulary kontrastujące, bądź oświetlacz naczyniowy.

Po ostrzykiwaniach zakłada się opatrunek uciskowy, który ma postać bandaża lub rajstop uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Czas jego wykonywania można oszacować na 20 – 30 minut.

Po zabiegu

Pacjentom po wykonanym zabiegu zaleca się około pół godzinny marsz, który ma za zadanie przywrócić prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. Bezpośrednio po zabiegu zakłada się opaski uciskowe, które należy nosić od 7 d o14 dni. Gdy wystąpi ból nogi okłada się zimnymi okładami. Nie powinno przegrzewać się nóg, dlatego należy unikać gorących kąpieli, sauny, solarium i zbyt długiego przebywania na słońcu.

Przeciwwskazania

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest ciąża i okres laktacji, niedokrwienie nóg, poprzednie i aktualne zmiany zakrzepowo-zatorowe w kończynach dolnych, nadwrażliwość na etoksysklerol, stany zapalne w miejscach, na których powierzchni ma zostać wykonany zabieg, świeża opalenizna i wiele innych, które musi wykluczyć lekarz na pierwszej wizycie w gabinecie.